Kręcz szyi to przymusowe ustawienie głowy pochylonej do jednego boku, skręconej (zrotowanej) w stronę przeciwną, z komponentą wyprostu.


Najczęściej kręcz diagnozuje się w pierwszych 3 miesiącach życia, z czego objawy mogą być widoczne już w pierwszym miesiącu, a czasem nawet zaraz po urodzeniu.
Statystycznie problem najczęściej dotyczy schorzenia wrodzonego mięśniowego, głównie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.


Częściej diagnozuje się kręcz prawostronny i częściej u chłopców, ze względu na zwiększony obwód głowy.
Kiedy powinna zapalić się lampka? Kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty?
- kiedy dziecko stale utrzymuje głowę pochyloną do jednego boku i skręconą w stronę przeciwną
- kiedy dziecko ma dodatkowo asymetrię ustawienia barków (jeden bark bliżej ucha)
- kiedy trudno jest dziecku swobodnie wykonywać ruchy głową
- kiedy trudno jest dziecku czynnie skorygować głowę
- kiedy obserwuje się asymetryczny kształt szyi i głowy (plagiocefalia)
- kiedy dziecko rozwija asymetryczny wygląd twarzy (mniejsza część twarzy po stronie kręczu)


Pomóc może również wizyta u osteopaty :).
Przy rehabilitacji kręczu szyi wrodzonego kostnopochodnego dodatkowo wykorzystuje się opatrunki gipsowe lub aparaty ortotyczne, korygujące ustawienie głowy.


Jak diagnozuje się kręcz?
Kręcz może zauważyć lekarz lub fizjoterapeuta wykonujący badanie fizykalne, oceniający dziecko. Badaniem potwierdzającym kręcz szyi mieśniowy jest badanie ultrasonograficzne (USG) mięśnia. Wynik zwykle wskazuje na skrócenie mięśnia i obecność niebolesngo zgrubienia (w dolnej lub środkowej części albo na całym przebiegu mięśnia) w formie zbliznowacenia lub zwłóknienia, spowodowanego zmianami naczyniowymi. Zgrubienie może na początku się zwiększać, a finalnie zanika przed ukończeniem 1. roku życia. W celu zróżnicowania diagnozy wykonuje się dodatkowo badanie elektromiograficzne (przewodnictwo nerwowo-mięśniowe) lub badanie rentgenowskie (RTG). Wada może rozwinąć się już w łonie matki lub powstać przy porodzie jako uraz powodujący krwiak w mięśniu, który w późniejszym czasie ulega zwłóknieniu.
Wrodzony kręcz szyi pochodzenia mięśniowego nie boli. 🙂
W kręczu szyi pochodzenia kostnego czy nabytym nie obserwuje się zwiększonego napięcia mięśnia m-o-s, obecności zwłóknienia czy krwiaka na przebiegu mięśnia.
Wrodzony kręcz szyi często występuje z innymi dolegliwościami narządu ruchu. Może współistnieć z dysplazją stawu biodrowego, podwichnięciem kręgów C1-C2, śródstopiem przywiedzionym, stopą końsko-szpotawą czy płaskogłowiem.
Kręcz szyi może wpływać na rozwój motoryki całego ciała w formie opóźnienia czy asymertii, dlatego tak ważne jest jego szybkie zdiagnozowanie i leczenie. Opóźnienie rozwoju ruchowego z powodu występowania kręczu szyi zwykle wyrównuje się do 1. roku życia.


Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego kręczu?
- pogłębiająca się asymetria
- ucisk na korzenie nerwów splotu szyjnego
- sztywność i ograniczenia ruchomości szyi
- zniekształcenie czaszki
- wady zgryzu
- skolioza
- zaburzenia pracy błędnika
- zaburzenia widzenia
Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w związku z rozwojem Twojego malucha, zasięgnij porady specjalisty!
Piśmiennictwo medyczne wskazuje, że opóźnianie leczenia kręczu szyi zmniejsza szansę na osiągnięcie spodziewanych rezultatów, a zaniechanie leczenia do 5, roku życia stwarza ryzyko utrwalonych zmian asymetrii twarzy, czaszki, zaburzeń wzroku, równowagi.
Warto wspomnieć, że nie każde asymetryczne ustawienie szyi jest kręczem.
Pamiętajcie, że wpisy te mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie zastąpią wizyty u specjalisty.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zasad prawidłowej pielęgnacji i zabaw z niemowlakiem, które pozytywnie wpłyną na rozwój malucha, przeczytajcie moje e-booki: „Fizjodzidziuś – przepis na udany rozwój w pierwszych miesiącach życia” oraz „Fizjozabawy – wsparcie dziecka aż do pierwszych kroczków”.


Źródła:
- Cunha B., Tadi P., Bragg B.N., Torticollis, StatPearls Publishing Jan 2021.
- Wojciechowska K., Gołębiowski P., Woropaj-Hordziejewicz A., Niedzielski J. (2019): Kręcz szyi u dzieci – etiologia, objawy i leczenie. Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe, 2, 3, s. 127–141.
- Tomczak, K. K.; Rosman, N. P. (2013). Torticollis. Journal of Child Neurology, 28(3), 365–378.
- Michalska A., Szmurło M., Pogorzelska J., Szczukocki M., Szwilling Z., Wrodzony kręcz szyi – przegląd metod leczniczych, Child Neurology, Vol. 26/2017, nr 52, 69-74.
Dodaj komentarz! :)