5 faktów na temat siadu dziecka

5 faktów na temat siadu dziecka

Samodzielny siad to moment, na który prawdopodobnie czekają wszyscy rodzice. Najważniejsze jest to, aby maluch opanował tę umiejętność samodzielnie! Nie przyspieszaj tego etapu rozwoju. Dziecko usiądzie wtedy, gdy jego mięśnie będą na to gotowe.

FAKT 1. Jednym z prawidłowych sposobów siadania jest przejście do siadu z pozycji czworaczej.

Maluch, znajdując się w pozycji czworaczej, opuszcza jeden pośladek, podpierając się rączkami. Przechodzi do siadu skośnego (podpierając się na jednej rączce), a następnie do siadu prostego (już bez podparcia rączek).

Jeśli Twój maluch siada w ten sposób, zwróć uwagę, czy potrafi to zrobić opuszczając zarówno prawy, jak i lewy pośladek. Na początku może to robić na jedną stronę (i to zupełnie normalne!), jednak z czasem, aktywność ta powinna być prezentowana na obie strony.

FAKT 2. Drugim sposobem siadania jest przejście do siadu z pozycji bocznej. Pojawia się on zazwyczaj u dzieci, które sprawnie obracają się na brzuszek i kręcą wokół osi pępka na brzuszku (pivotują).

Maluch leżąc na boczku, podpiera się na przedramieniu, następnie przechodzi do siadu skośnego (podpierając się na jednej rączce), a następnie do siadu prostego (już bez podparcia rączek).

FAKT 3. Przechodząc do siadu z pozycji czworaczej, maluch obciąża samodzielnie stópkę! Czy wiesz, że w ten sposób przygotowuje ją do funkcji podporowej i do chodzenia?

Maluch w pierwszych miesiącach życia, mimo, że nie chodzi, nieustannie pracuje nad wysklepieniem stópek, a także przyzwyczaja je do bodźców i czyni mniej wrażliwymi na dotyk (dostarczając informacji sensorycznych przygotowuje stópki do postawienia ich na podłożu). Dzieje się to np. podczas siadania z pozycji czworaczej, ale także podczas zabawy stópkami w leżeniu na pleckach, ocierania stópką o stópkę, czy wkładania stópek do buzi!

FAKT 4. Siad W nie jest prawidłowym wzorcem siadu…, gdy:

  • jest jedynym sposobem siadu, który prezentuje dziecko (maluch nigdy nie siedzi inaczej),
  • jest dominującym wzorem siadu u malucha (maluch potrafi siedzieć inaczej, jednak najczęściej siada właśnie w literkę „W”).

Jeśli dziecko siada w literkę „W” od czasu do czasu, ale potrafi siedzieć w inny sposób, prawdopodobnie nie musisz się martwić. Dzieci potrafią siadać w ten sposób z uwagi na różnicę w kącie przodoskręcenia szyjki kości udowej (kąt ten jest fizjologicznie większy niż u starszych dzieci i dorosłych!)

Dlaczego maluch siada w literkę „W”? Ta pozycja zwiększa jego płaszczyznę podparcia. Dziecku łatwiej jest zachować równowagę. Podczas zabawy, która często wymaga przenoszenia ciężaru ciała, rotacji tułowia i manipulowania rączkami, dziecku o wiele łatwiej jest utrzymać stabilność w siadzie „W” niż w siadzie prostym. Niestety częste siadanie w ten sposób może doprowadzić do:

  • osłabienia kontroli tułowia (maluch siedząc w literkę „W” nie wzmacnia mięśni, stabilizuje się biernie, nie angażuje do pracy mięśni posturalnych),
  • nieprawidłowego ustawienia nóżek.

Często siadanie w literkę „W” może prowadzić do wystąpienia wad postawy w przyszłości (np. pleców okrągłe, koślawości kolan i stóp).

FAKT 5. Dziecko powinno usiąść samodzielnie!

Bierne sadzanie dziecka może powodować pojawienie się wad postawy w przyszłości. Dziecko posadzone biernie nie siedzi aktywnie, w prawidłowym wzorcu. Zazwyczaj zamiast na guzach kulszowych (na pupie) siedzi zsunięte w dół (na kości krzyżowej), a jego plecy nie są proste, tylko zaokrąglone. To nie jest ładny widok! Nie rób tego swojemu dziecku 🙂

Maluch posadzony biernie przez rodzica, nie czuje się pewnie w tej pozycji, bo jego mięśnie nie są na to gotowe. Nie będzie się więc bawił, obracał, próbował zmieniać pozycji na inną.

Prawdopodobnie będzie „tkwił” w tym biernym siadzie, często w asymetrii. W tym czasie mógłby leżeć na brzuszku na macie i dzielnie trenować, aby samodzielnie przygotować się do siadania.

Daj dziecku czas i poczekaj aż samo będzie osiągało poszczególne etapy rozwoju, a dzięki temu ten rozwój będzie prawidłowy i harmonijny! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wspierać rozwój dziecka przez prawidłową pielęgnację zajrzyj DO MOJEGO EBOOKA „FIZJODZIDZIUŚ”!

14 Comments

  • Marta
    10 czerwca, 2021 7:23 am

    Czy martwić się że 8 miesięczny niemowlak nie siada samodzielnie? Posadzony (niestety czasem się zdarzy że dziadki go posadzą) nie utrzymuje pozycji. Povotuje i czołga się po całym mieszkaniu. Nie czworakuje.

    • FizjoMommy
      3 lipca, 2021 10:35 am

      Jeśli cokolwiek Panią martwi, zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą, jednak myślę, że jest duża szansa, że potrzebuje jeszcze trochę czasu. No i oczywiście proszę pilnować, aby nikt malucha biernie nie sadzał 🙁 to na pewno nie jest motywacja do samodzielnego przyjmowania siadu

  • Aleksandra
    4 lipca, 2021 6:45 am

    Czy ten pierwszy, nieudolny, samodzielny siad dziecka traktujemy jako „dziecko siada samodzielnie” i od tego czasu możemy je posadzić w krzesełku do karmienia , spacerówce, nosic np w tula ? Czy czekamy dalej ?

    • FizjoMommy
      6 lipca, 2021 3:46 pm

      Myślę, że powoli tak :)) PS W krzesełku do karmienia (na czas jedzenia) możemy sadzać nawet jeśli maluch jeszcze nie siada samodzielnie, bo jest to najbezpieczniejsza pozycja (chodzi o to, aby nie doszło do aspiracji pokarmu do dróg oddechowych w razie zakrztuszenia – a na to najmniejsza szansa jest w pozycji pionowej 🙂

  • Agnieszka
    12 grudnia, 2021 10:26 am

    Dzień dobry. Córka pierwszy raz usiadła z pozycji bocznej podbierając się na prawej ręce jak miała 8,5 miesiąca. Od 2 tygodni siada z pozycji czworacznej jednak tez na prawy pośladek. Córka aktualnie ma 9,5 miesiaca. Córka ładnie czworakuje, wstaje raz na prawe raz na lewe kolano. Zaczyna chodzić bokiem przy lozeczku. Ale nie siada na lewy pośladek. Czy może to spowodować asymetrię ? Czy córka może pominąć siadanie na lewy posladek ? Teraz dla niej największym zainteresowaniem jest wstawanie

    • FizjoMommy
      28 grudnia, 2021 5:52 pm

      Witam, dobrze by było w ramach zabawy pokazać jej siadanie również na ten drugi pośladek :))

  • Lidia
    23 maja, 2022 6:06 pm

    Witam, mam 9 miesięcznego bobaska, który od ponad miesiąca czworakuje. Siada też ale wlasnis podpiera się na piętach albo w literę w.
    Bardzo dużo czasu spędza na brzuchu, pivotowal, byłam przekonana że już dużo szybciej usiądzie prawidłowo ale on tak sobie upodobał ten siad że nie próbuje siadać poprawnie. Czytałam że czworakowanie i siad występują w krótkich odstępach od siebie. Syn już podciąga się o wszystko i staje na nogi. Konsultowałam się z fizjoterapeuta i on twierdzi, że nie ma powodów się martwic. Syn dobrze się rozwija. Wg mnie ma słabe mięśnie brzucha bo odkąd przekręca się na brzuch ciągle jest na brzuchu, nie podnosił zbytnio nóg do góry czy nie wkładał sobie stop do buzi. Ciągle ciągle na brzuchu. Czy powinnam to skonsultować z kimś? Próbuje mu pokazać prawidłowy siad z czworaków ale on chce pędzić do przodu i się wkurza mocno jak mu za biodra ciągnę. Ciężko mu to pokazac.

  • Ania
    5 lutego, 2023 8:46 pm

    Dobry wieczor. Synek 1,5 roku ciągle ma okrągłe plecy podczas siedzenia. Jak bardzo czymś się zainteresuje np. trzyma w ręku zabawkę to wręcz się odchyla do tyłu. Czy są jakieś ćwiczenia które mogę z nim samodzielnie wykonać czy została nam tylko wizyta u fizjoterapeuty?

    • FizjoMommy
      18 lutego, 2023 7:29 pm

      Dobry wieczór, w takiej sytuacji najlepiej będzie wybrac się do fizjoterapeuty, który oceni maluszka i zaproponuje ćwiczenia 🙂

  • Daria
    20 marca, 2023 9:52 pm

    Witam. A w spacerówce od kiedy niemowle nie musi już lezeć na płasko? Jak zacznie samodzielnie siadać?

    • Daria
      20 marca, 2023 9:55 pm

      Czy można wcześniej trochę podnieść oparcie?

      • FizjoMommy
        23 marca, 2023 3:41 pm

        Można rozważyć podniesienie oparcia do pozycji półleżącej, ale wtedy warto pilnować, żeby maluch z tej pozycji nie dźwigał się do siadu. Fajnie gdyby taki maluch potrafił już na macie przyjąć np. pozycję czworaczą, to oznacza, że kontrola tułowia jest już lepsza 😉 w sytuacji idealnej podnosimy oparcie wtedy, gdy maluch potrafi samodzielnie przyjąć pozycje siedząca, ale wiem, że w życiu bywa różnie i czasem spacer w pozycji leżącej nie jest możliwy. PS można tez spróbować wozić w gondoli na brzuszku 🙂

    • FizjoMommy
      23 marca, 2023 3:38 pm

      Tak, najlepiej poczekać aż samodzielnie zacznie przyjmować pozycję siedzącą 🙂

  • Aleksandra
    28 kwietnia, 2024 7:23 pm

    Dzień dobry, czy jeśli dziecko przyjęło pozycję siedzącą bez podparcia na kilka sekund i potem upadło do tyłu to traktujemy to już jako samodzielny siad? Od kilku dni manewrowała w tej pozycji, ale cały czas podpierając się rączkami i upadając i dzisiaj pierwszy raz się udało na chwilę bez podparcia, ale zaraz było bach do tyłu.

Dodaj komentarz! :)